Tma, svetlejšie, svetlo

Návrh osvetlenia

Zariaďovanie domu či bytu nespočíva len vo výbere vhodného interiéru. Veľmi dôležitou súčasťou interiéru je osvetlenie. Kombinácia správneho osvetlenia pre jednotlivé obytné zóny nie je jednoduchá. Avšak dnes je už možné vybrať si osvetlenie do interiéru, ktoré je užívateľovi šité na mieru a vyhovuje jeho špecifickým potrebám a požiadavkám. Ani v osvetlení interiéru sa fantázie medze nekladú. Stačí začať snívať...

Interiér domu či bytu je riešený mnohými spôsobmi. Práve využitie obytného priestoru umožňuje hru so svetlom. Medzi prvými vecami, ktoré je potrebné urobiť pri zariaďovaní interiéru, je vhodné rozložiť zdroje svetla. V momente, keď budú tieto svetlá na správnom mieste, prichádza čas na reguláciu hladín svetla. Moderným prvkom interiéru je otvorený priestor, ktorý spája kuchyňu s jedálňou a obývacím priestorom. Práve pri tejto kombinácii je veľmi dôležité vymedziť jednotlivé zóny a ich požiadavky na osvetlenie. Priestor, ktorý je určený na prácu, je súčasťou interiéru. Varenie, umývanie, žehlenie, či iné domáce práce si vyžadujú viac svetla. Je dôležité myslieť na umiestnenie nielen celkového osvetlenia, ale i miestneho, ktoré prácu uľahčí. V mnohých prípadoch je vhodné do kuchyne, či k pracovnému stolu zabudovať svetlo priamo do nábytku. Vhodnou alternatívou je LED pás, ktorý oživí interiér a rovnako poslúži aj ako zdroj svetla.

Ambientné osvetlenie


Naopak, priestor na relaxáciu a oddych si priam žiada prítmie a komornejšiu atmosféru. V tejto časti interiéru je vhodné použiť bodové svetlá v kombinácii so svetlami na miestne osvetlenie. Pomocou svetla môžete zdôrazniť časti interiéru, ktoré obľubujete. Ak svetlo nebude svietiť do priestoru ale na stenu, nebude rušiť príjemnú atmosféru. Netreba zabúdať na sledovanie televízie, ktoré patrí medzi bežné činnosti v obývacej izbe. I v tomto prípade je dôležité mať na pamäti správne osvetlenie interiéru, ktoré zníži kontrast jasu obrazovky a zrak sa nemusí zbytočne namáhať pri pozeraní obľúbených programov.  Ako riešenie je vhodné použiť LED pásy umiestnené za televíziou.

Regulácia osvetlenia


Schéma osvetlenia by mala byť vhodná pre celý rad variácií s priestorom, ktorý sa vďaka intenzite osvetlenia stane multifunkčným. V tomto prípade je veľmi dôležitá jednoduchá manipulácia, ktorá vám umožní ovládať všetky funkcie vo vašej domácnosti, sledovať spotrebu energie a vytvoriť pohodlnejšie životné prostredie - to všetko z jedného centrálneho miesta. A práve na tento účel slúži Niko Home Control, o ktorom sme už na blogu písali . Prirodzené denné svetlo má pozitívny vplyv na zdravie človeka. Ako fyzické, tak i psychické. Prirodzené osvetlenie a jeho pravidelný denný cyklus zmien veľmi úzko súvisí s biorytmom človeka. Naopak nedostatok svetla pôsobí depresívne. Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité mať na pamäti vhodné rozmiestnenie svetla v interiéri, čím sa zvýši pocit pohodlia. Interiér by mal byť navrhnutý tak, aby sa minimalizovala potreba využitia umelého svetla počas dňa. Dobre navrhnutý interiér a využitie zdrojov svetla je podstatnou súčasťou obytného priestoru. Správne osvetlenie v interiéri prispieva k psychickej aj fyzickej pohode. Ak je priestor dobre osvetlený, život v ňom je pohodlný a príjemný. Rovnako by malo osvetlenie pôsobiť nenápadne ako súčasť celkového systému interiéru. Výzve správneho osvetlenia v interiéri nie je ľahké čeliť. I v tomto prípade je veľmi vhodné využiť pomoc odborníkov, ktorí majú skúsenosti s riešením osvetlenia obytného priestoru ako i netypicky riešených plôch.