Tipy ako netypicky využiť rastliny v interiéri

Vertikálne záhrady

V interiéri bytu, domu či kancelárie sa bežne stretávame s rastlinami v kvetináči. Sú umiestnené na parapete, aby mali dostatok svetla, prípadne na iných miestach, ktoré konkrétnemu druhu rastliny vyhovujú. Klasické a jednoduché riešenie využitia rastlín v interiéri. Ale možno prišiel čas na zmenu. Čo poviete? Rastliny ako živý prvok sú nevyhnutnou súčasťou interiéru. Na tom sa zhodneme všetci. Ale nie každý z nás si vie predstaviť ako zakomponovať rastliny do interiéru, aby práve toto riešenie bolo rovnako originálne ako i praktické a nevyžadovalo každodennú odbornú starostlivosť. Máme pre Vás zopár typov.Jedným z riešení, ktoré sa stávajú čím ďalej populárnejšími sú vertikálne záhrady. Vertikálne záhrady sa začali využívať vo Francúzsku, kde sa autori snažili priniesť zeleň  aj  do husto urbanizovaného prostredia. Rastlinné steny sa skladajú z variabilných prvkov, ktoré sa dajú nahradiť po jednotkách, a to bez narušenia steny. Táto stena umožňuje voľný priechod vzduchu medzi stavaným múrom a rastlinnou stenou. Rozmery takejto záhradnej steny sú len na fantázii majiteľov.

Inštalácia vertikálnych záhrad v interiéri má množstvo výhod. Okrem ich estetickej funkcie prinášajú do vnútorných priestorov istý filter, ktorý dokáže zlepšiť kvalitu ovzdušia. Vertikálne záhrady rovnako slúžia ako zvuková izolácia, tepelný regulátor a v neposlednom rade prinášajú psychický komfort. Práve posledná výhoda vertikálnych záhrad sa využíva i v kancelárskych priestoroch. V práci trávime denne viac ako osem hodín a zlepšenie kvality ovzdušia napomáha k lepšej atmosfére na pracovisku, taktiež k prevencii zdravotných problémov ako bolesť hlavy, podráždenie pokožky, slizníc alebo pálenia očí. Ďalšou z možností praktického využitia vertikálnych záhrad je i pestovanie byliniek. Kto by nechcel mať priamo na stene v kuchyni svoju vlastnú záhradku? Počas prípravy jedla si odtrhnúť bazalku, rozmarín alebo pažítku?

Hydropónia

Ďalšou z možností netypického využitia rastlín v interiéri je hydropónia. Tento spôsob je veľmi vhodný práve pre tých, ktorí nechcú venovať starostlivosti o rastliny veľkú pozornosť. V tomto prípade ide o pestovanie rastlín bez pôdy a to len v živnom roztoku. Túto možnosť pestovania rastlín je možné využiť ako v interiéri domu alebo bytu, tak i v priestoroch firmy. Medzi hlavné výhody hydropónie patrí jednoduchá starostlivosť, dlhý interval polievania, rastliny nemajú zápach a nie je potrebné ich presádzať. Práve z týchto dôvodov môžu byť takéto rastliny i v prostredí, ktoré musí spĺňať vysoké hygienické nároky.

Machové steny

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa neboja inovatívnych riešení, jednou z možností využitia rastlín v interiéri je i machová stena, prípadne obraz. Prostredníctvom machovej steny, ktorá bude príjemným potešením pre oko, dokážete preniesť kúsok prírody i do firmy, alebo interiéru príbytku. Neustále byť v kontakte s prírodou a zároveň pôsobiť moderne. V prípade machovej steny ide o veľké plátno, ktoré je namiesto klasických výtvarných techník, pokreslené práve tzv. stabilizovaným machom. V prípade machových obrazov je plátno orámované podobne ako obraz a jeho pripevnenie na stenu je jednoduché. Veľkou výhodou machových stien je práve možnosť umiestnenia, ktoré je obmedzené len fantáziou, ako i bezúdržbovosť – nie je potrebné ich zastrihávať alebo zalievať.

V prípade netypických a originálnych riešení rastlín v interiéri sa fantázii medze nekladú. Ak by ste mali záujem nielen o spomínané riešenia, ale i mnohé ďalšie, medzi ktoré môže patriť využitie vodných plôch a vodných rastlín priamo v interiéri, vyriešenie dispozície interiéru živými stenami alebo rôznymi rastlinnými inštaláciami, je vhodné poradiť sa s odborníkom. Stačí sa obrátiť na architektov alebo bytových dizajnérov, ktorí Vám pomôžu nájsť ideálne riešenie. Zdroje:
http://1decor.net/wp-content/uploads/2015/08/vertical-garden-buero-white...
http://1decor.net/wp-content/uploads/2015/08/vertical-garden-inside-inte...
http://www.apartmenttherapy.com/indoor-vertical-gardens-and-tips-for-mak...
http://www.daisylovesdesign.com/