Dá sa vytvoriť skvelý projekt domu na netypickom pozemku?

Pri hľadaní bývania sa obzeráte najmä po vhodnej lokalite a dostupnej cene pozemkov. Čo však, ak sa vám podarí niečo podobné nájsť, v krásnom prostredí a okolí, len s jediným háčikom - pozemok je príliš úzky, malý alebo svahovitý?

Kúpiť si katalógový projekt domu a napasovať ho na neštandardný typ pozemku sa vám rozhodne nemusí podariť. Avšak atypické pozemky nie sú pre architektov ničím zvláštnym, ba čo viac, dokážu na nich realizovať kreatívne nápady a vyzdvihnúť nielen inakosť pozemku, ale aj celého domu.

Zákony neobídete

Pri stavbe rodinného domu treba dodržiavať územný plán obce alebo mesta a taktiež zákony o stavbe vzhľadom k okoliu. Technické požiadavky na výstavbu nájdete vo vyhláške č. 532/2002.

Všeobecne platí, že:

●ak je medzi dvoma rodinným domami voľný priestor a oproti sebe majú okná, ich odstup by mal byť minimálne 7 metrov. Dom musí byť od hranice pozemku so susedom vzdialený 2 metre a od prístupovej komunikácie 3 metre.

●v stiesnených podmienkach (napríklad keď sú tvar, veľkosť alebo poloha pozemku nevhodné) môže byť rozostup domov znížený na 4 metre. Avšak na protiľahlých stenách domov nesmú byť okná.

Dlhý úzky pozemok

Úzky a dlhý pozemok v zastavenej oblasti je v dnešnej dobe vídaným javom. Obzvlášť pri ňom si treba dať pozor, aby malo vaše bývanie dostatočný odstup od susedných pozemkov.

Pri projekte rodinného domu v Záhorskej Bystrici, ktorý sme realizovali na úzkej a dlhej parcele, prišlo k tejto situácii. Pozemok mal v tom najužšom bode šírku 11 metrov, čo po odpočítaní zákonom stanovených 2 metrov znamenalo, že šírka rozlohy sa zúži na 7 metrov. Na prvý pohľad neforemný pozemok a v konečnej fáze – štýlové a praktické bývanie, ktoré majiteľom poskytlo komfort s oddychovou zónou v zadnej časti.

Architektonické riešenia úzkych pozemkov sú individuálne a závisia od mnohých faktorov. Ale architekti sa často snažia majiteľom vytvoriť prostredie tak, aby mali aj spredu výhľad na záhradu a zeleň a nie priamo na ulicu. Tento priestor sa preto využíva ako záhrada, terasa či ako parkovisko pre auto či niekoľko áut.

Na šikmom, svahovitom pozemku jedine dom od architekta

Na svahovitom teréne sú ideálne stavby na mieru. Keby ste si zaobstarali katalógový návrh (tie sú prevažne určené na rovné plochy), museli byť ste pozemok vyrovnávať, čo by vás stálo rovnako alebo možno viac ako si nechať navrhnúť jedinečné riešenie. Na zvažujúcom sa svahu dokáže architekt vykúzliť bývanie, ktoré bude estetikou lákať pohľady okoloidúcich.

Rodinný dom C2 sme osadili do svahovitého pozemku tak, že garáž sa nachádza na 1PP a zvyšok domu spolu so záhradou je prístupný z jednej úrovne bez schodov.

Projekt rodinného domu na mieru s ateliérom Sanynovak

Projekty domov vytvárame z pohľadu autorizovaných architektov. Riešime návrhy interiérov na mieru, ktoré klientom ušetria náklady na bývanie. Na základe svojich viac ako 10-ročných skúseností vám vieme vyjsť v ústrety, či chcete jednoduché bývanie, alebo jedinečný dom, ktorý bude stáť na šikmom či úzkom pozemku. Inšpirujte sa našimi projektami rodinných domov v Bratislave a okolí, ktoré sme pre klientov zrealizovali.