Niekto to rád klasické

Maximálny dom na minimálnom pozemku

Popasovali sme sa so zaujímavým zadaním:

     Pozemok s rozlohou 340 m².

     Maximálna povolená zastavanosť pozemku 20%.

     Maximálna povolená podlažnosť 1 + 1.

Požiadavky a predstavy klientov:

     4-izbový podpivničený murovaný dom s klasickou sedlovou strechou so solárnymi panelmi.

     Primárny zdroj kúrenia kachlová pec.

     Južná, slnečná terasa z obývačky.

     Na pozemku parkovanie pre 1 auto

     Zachovať nejakú časť pozemku ako záhradu

Náš návrh:


Situácia - zastavaná plocha 70 m² t.j. 20,6%.   

Pozemok sa mierne zvažuje smerom nadol od východu na západ. Hlavný vstup je situovaný v najvyššom bode na východnej strane. Je tu aj plocha pre státie dvoch áut, tak aby celý tento komunikačný uzol tvoril čo najmenšiu plochu pozemku.Pozemok sa smerom z domu otvára do južnej a západnej strany. Časť so záhradou je vďaka miernemu sklonu terénu nižšie o jeden meter od časti kde sa nachádza dom s terasou. Terasa je výškovo na úrovni podlahy prvého podlažia a zároveň 30 cm vyššie od okolitého terénu. Je dostatočne veľká na pohodlné sedenie, slnenie, stolovanie. Perspektívne sa tu dá vytvoriť zimná záhrada. Pre malú rozlohu zastavanej plochy (70m²) je dispozícia prízemia vytvorená ako otvorený obytný priestor v strede s dominantným telesom kachlovej pece (výhodná pozícia pre ľahké vykúrenie priestoru). Otvorenými schodami v priestore sa dostaneme my aj teplo z pece do podkrovia kde sú dve menšie, jedna väčšia izba a kúpeľńa s veľkou rohovou vaňou, čo bola tiež požiadavka klientov. Sedlová strecha je orientovaná rovnobežne s cestou, čo umožňuje vhodné umiestnenie solárnych panelov na južnú stranu strechy. Sklon strechy je 40°. Prvotný návrh bol preskliť celé juhozápadné nárožie ale s úsporných dôvodov vznikla presklená stena "iba" na južnej strane smerom na terasu, čo je ale pri danej veľkosti domu úplne postačujúce na krásne presvetlený, preslnený interiér.

Keďže v dome nieje veľa miesta nazvyš (ukladacie priestory) je celý podpivničený. Suterén je vďaka vyvýšenej úrovni prízemia (kvôli prípadnej návalovej vode, ktorá je dnes vďaka klimatickým podmienkam čoraz častejšia) prirodzene presvetlený a vetraný úzkymi oknami nad terénom.


V súčasnosti sa už návrh premenil na zrealizovanú hrubú stavbu. Stihli sme to ešte pred zimou, s dokončovaním sa začne až na jar budúceho roka.

Ak majiteľa netlačí čas (náš prípad), takéto rozdelenie stavby do dvoch časových etáp so zimnou prestávkou má svoje nesporné výhody.

Postup je nasledovný:

1. Vytvorí sa projekt, získa sa stavebné povolenie, zhotoví sa hrubá stavba, dom sa zastreší, uzavrie, zazimuje.

2. Počas zimnej prestávky, majiteľ aj architekt si môžu reálne prejsť priestory domu, môžu v kľude bez časových stresov (boli by v prípade ak by sa po realizácii hrubej stavby plynule pokračovalo v dokončení domu) doladiť, poprípade urobiť ešte menšie zmeny k maximálnej spokojnosti. Urobí sa projekt interiéru. Stavba zatiaľ dozreje, preschne, ukáže sa či nezateká, prípadne či nenastanú iné poruchy, sadne.

3. Dokončenie (rozvody, technológie, zateplenie, interiér, okolie domu, ..)

Základová doska

Suterén z debniacich tvárnic, zalejú sa betónom

Tvárnice tvoriace steny suterénu sú už zaliate betónom, nasleduje debnenie stropnej dosky

Armovanie a debnenie stropnej dosky, na okraji s tepelnou izoláciou, vynechaný otvor na schodisko

1. podlažie murované z tehál HELUZ, na dom príde tepelná izolácia

Stropná doska nad 1. podlažím v procese

Betonáž stropnej dosky nad 1. podlažím

Debnenie, armovanie a zateplenie budúceho betónového venca v podkroví

Betonáž schodov

Krov v procese


Dokončená hrubá stavba