Staviate či prerábate? Tieto 3 veci vám povie iba architekt

Príjemné prostredie vytvorené v strede vášho interiéru nevznikne len tak. Je k nemu potrebné množstvo času, šikovnosti, nápadov a istá suma peňazí. Potom už záleží len na tom, z koho času odkrojíte, ako spojíte nápady so šikovnosťou a čo ste tomu ochotní obetovať. Keď to prenecháte na architekta, oceníte niekoľko dôležitých vecí – najmä ušetrený čas a premyslenejšie nápady.

Architekti a interiéroví dizajnéri vidia veci inak ako my. Skutočne. Keď im predostriete svoje nápady, v hlave sa im hneď premietnu možné prekážky alebo konkrétne miesta, pri ktorých by bola vaša predstava nepraktická. A to v ich hlave vyprodukuje behom krátkeho času stovky ďalších nápadov, ako to celé vylepšiť. Myslia „out of the box”, a preto vedia, že heslo Jedna miera nesedí každému platí v ich odbore so 100 % presnosťou.

1. Ako pracovať s osvetlením

Okná na správnych miestach v správnej veľkosti sú zárukou toho, že svetlo v dome bude využívané optimálne, čo sa odrazí aj na nákladoch. Cirkulácia čerstvého vzduchu je veľmi dôležitá. Okrem toho sa vám za dostatok denného svetla poďakujú aj vaše oči. Dnes sa do budov zakomponovávajú veľké presklené plochy, ale aj menšie strešné okná, ktoré sú vhodné do podkrovných bytov.

Pri svetelných podmienkach však treba zohľadniť či už miesto stavby, okolie, alebo farby použité v miestnosti. Napríklad v kúpeľni, kde je potrebné množstvo svetla, je vhodné umiestniť zrkadlá oproti oknám, ktoré tak zdvojnásobia jeho denný prísun.

2. Čo dokážu farby

Farby s priestorom dokážu divy. Od nich záleží, ako na vás izba bude pôsobiť, či bude pôsobiť opticky menšie alebo väčšie, či ju urobia veselšou alebo pochmúrnejšou. Odvíja sa od nich naša každodenná nálada. Architekt vám povie, prečo je vhodné tieto dve farby dať dokopy a tretiu nie, čo je estetika a čo už pôsobí ako gýč. Keď ste vždy uvažovali iba o neutrálnych farbách, zmena vám možno prospeje. Farebné solitéry vnesú do neutrálnych, monotónnych farieb hravosť a sviežosť.

3. Ako vyťažiť z minima maximum

Mnoho ľudí si nezrekonštruuje interiér s pomocou architekta kvôli finančnej náročnosti. Pritom úlohou architekta je maximalizovať efekt z bývania pri minimálnej investícii. Dokáže to vďaka mnohým kontaktom z brandže a času, ktorý sa vám bude venovať. No a takisto dokáže „čarovať” s veľkosťou priestoru, a preto vznikajú plne funkčné interiéry na minimálnej ploche.


Architektúra je umenie organizovania priestoru. Takisto ako priestor je potrebné ju chápať v celistvosti a nepodceňovať ju. A to sme vám predostreli len malý kúsok z toho, akú hodnotu vám ako odborníci v tejto oblasti vieme priniesť. Malý, ale dôležitý kúsok, ktorý tvorí skladačku prakticky a esteticky zrealizovaného bývania, s ktorým budete spokojní celý život.