Otvorený priestor v byte

Otvorený priestor v byte. Je tento návrh interiéru stále v trende?

Sloboda, priestor, nadčasové myslenie. Aj toto vyjadruje návrh interiéru, ktorý sa už niekoľko rokov používa pri zariaďovaní bytov, domov, kancelárií. Spája funkčnosť s moderným prístupom a nevídanou estetikou. Aké sú jeho výhody a úskalia?  

Rozdelenie na funkčné zóny alebo netradičný dizajn?

Hlavnou definíciou otvoreného priestoru je spojenie viacerých funkcií bývania do jedného celku. Je niekoľko možností, ako sa s touto ideou popasovať. Priestor môže byť iba čiastočne otvorený, čo znamená, že interiér je čiastočne oddelený pomocou prvkov do funkčných zón alebo sa hranice medzi dvoma izbami úplne stierajú. Tento dizajn je pre odvážlivcov a ľudí, ktorí vyznávajú slobodu bez akýchkoľvek prekážok.

Veľké priestory potrebujú „veľké“ riešenia
1.Funkčnosť

Na to, aby ste sa dopracovali k dynamickému a zároveň usporiadanému priestoru, potrebujete priestor opticky rozdeliť. Najčastejšími predelmi, ktoré vytvárajú akúsi clonu na iné časti miestnosti, môže byť barový pult, rastliny alebo zeleň, vzdušná knižnica, cez ktorú dovidíte na druhú stranu alebo aj samotný jedálenský stôl.

Členenie doplnkami

Nepodceňujte ani farby, obrazy, koberce. Do otvoreného priestoru sa môže hodiť veľká sedačka, ktorá bude výrazná a zároveň neodolateľne pohodlná na oddych po rodinnom obede. Na prázdne steny sú farebným oživením obrazy, ktoré tiež priestor opticky zmenšia. Vhodné koberce budú vo väčších a chladnejších priestoroch tlmiť akustiku.

2. Jednoduchosť

Optické zmenšenie navonok veľkej miestnosti je možné prostredníctvom väčších kusov nábytku, výrazných prvkov a vhodne zvolenou farebnou kombináciou stien. Niekedy je výborným predelom krb. Správne rozmiestnenie a farebné ladenie veľmi závisí od možností a individuálnych preferencií. Dominuje jednoduchosť, ale aj štýlovosť návrhov. 

 

Individualita každej stavby

Otvorený priestor sa nevyužíva len pre rozľahlé priestory, ale aj na malé plochy, ktoré chcete lepšie a kreatívnejšie využiť alebo to potrebujú kvôli funkčnosti. Odlišné funkcie izieb sa miešajú a vznikajú nové, jedinečné kúsky prispôsobené individuálnemu štýlu majiteľa a miery jeho slobody, ktorú chce vo svojom byte alebo dome mať.

 

3. Nadčasovosť

Ak ste sa práve rozhodli, že je čas zariadiť si vlastné bývanie, máte omnoho viac možností prispôsobiť ho všetkým potrebným požiadavkám. Sú to najmä rozvody plynu, elektriny, vody či vhodný materiál podlahových krytín, ktorý je napríklad náročnejší na údržbu v kuchyni ako v obývačke.

Ak sa tento návrh interiéru hodí do vašich plánov pri rekonštrukcii, musíte myslieť aj na toto. Hľadáte nadčasovosť – nielen v dizajne, charaktere priestoru, ale aj v technickom  a úspornom riešení na dlhé roky.

Dôvera v skúsenosti architekta

Od návrhu interiéru sa odvíja to, koľko budete platiť za energie a ako slobodne sa budete doma cítiť. Vaším poradcom by mal byť architekt, ktorý vidí pod povrch všetkých týchto vecí a spojí potreby interiéru s tými vašimi. Ak máte predbežnú predstavu o návrhu otvoreného priestoru, predostrite ju architektovi, ktorý vám povie, čo je možné a čo nie. Dnes sa návrhy interiérov dajú detailne vidieť v 3D podobe a upravovať až do najmenších detailov.