Nábytok do interiéru kvitne v rôznych farbách

Interiérový dizajn je hra s funkčnosťou, farbami, rozmiestnením a štýlmi. Viete, akú úlohu zohrávajú farby pri výbere nábytku do interiéru? Prinášame vám zopár tipov, ktoré stoja za povšimnutie.

Tri hlavné interiérové trendy v roku 2015

Pri návrhu interiéru sa v tomto roku bude prihliadať na tri dôležité prvky – jednoduchosť, individualitu a ekologický dizajn. Ak k týmto trom veciam namiešate správnu príchuť klasiky a súčasnosti a nábytok oblečiete do pútavých farieb, vznikne tak úchvatný priestor, z ktorého sa vám nebude chcieť vystrčiť päty.

Psychologický efekt farieb

Všetci vieme, že každá farba na nás nejako pôsobí. Okrem toho, že modrá upokojuje a tlmí chuť do jedla, červená vzbudzuje aktivitu a oranžová podporuje kreativitu, vyjadrujú farby aj kúsok z nás. Vedci z Univerzity vo Westminster prišli na to, že ľudia, u ktorých v domácnosti prevláda jedna farba, inklinujú k špecifickým vlastnostiam.

Napríklad prevaha modrej v interiéri znamená, že majiteľ je skôr rozvážny a analyticky zmýšľajúci človek. Ten, kto obľubuje bielu, je zvyčajne dobrý organizátor a má pokojnú povahu. Majiteľ, u ktorého v byte nájdete prevahu čiernej, je na jednej strane konzervatívec, ale nechýba mu ani kreativita. Pri hnedej ide o veľmi praktického človeka, ktorý vyniká v plnení úloh. Oranžovú volí šťastný človek a červenú ambiciózny človek, ktorý má jasne stanovené ciele.

Nábytok do interiéru rozkvitne v roku 2015 na tmavomodro

Modrá farba je upokojujúca, spomaľuje pulz, a tým navodzuje spánok. Práve preto väčšina ľudí volí modrú ako hlavný farebný odtieň spálne. V roku 2015 budú v trende jej tmavšie odtiene – indigo a tmavá námornícka.

Klasická spálňa


Klasický dizajn je zameraný na presnosť a dokonale vycibrené detaily. Ornamenty na zadnom čele postele pripomínajú veľkoleposť týchto čias, ale keďže spálňa je hlavne o vás, budete sa tak cítiť aj vy. Chcete zaspávať v priestore, ktorý pripomína honosnosť stredovekých zámkov?

Drevený nábytok v súčasnom podaní


Drevo nie je len hlavným motívom klasického rustikálneho štýlu, ale môžu ho zdobiť aj kresby vo forme modifikovaných dýh. Ide o umelo upravené dyhy, ktoré vznikajú zlepením prírodných dýh do blokov a krájaním pod určitým uhlom. Drevená skrinka s unikátnymi motívmi je perfektným nábytkom do interiéru v spálni. Melancholické alebo neutrálne farby v spálni môže doplniť farebná posteľná bielizeň.

Zabudnite na jednofarebné steny

Tento rok sa bude počítať s rôznofarebnými motívmi na stenách. Do jednofarebne ladeného interiéru je možné dať pestrofarebné tapety v tvare štvorcov, trojuholníkov alebo originálne navrhnutých grafických motívov. Obrazy tiež dodajú stenám šťavu. Poobzerajte sa po takých dielach, ktoré sa vám budú páčiť, no výrazne nevyšťavia vašu peňaženku.


Koberec, ktorý na prvý pohľad uchváti

Už dávno neplatí, že koberce sú iba nevyhnutným prvkom v miestnosti. Koberec, ktorý v sebe nesie farby dúhy, môže byť svojím tvarom a dizajnom ústredným motívom vášho spoločenského života. Hodí sa do miestností, ktoré sú ladené do neutrálnych farieb, ale keďže v sebe nesie všetky základné farby, kombinuje sa aj s iným farebným nábytkom.

Nechajte si poradiť, aký nábytok sa hodí do vášho interiéru

Pre každého sú dobré iné kombinácie farieb, a teda neexistuje jedna správna. Nechajte sa inšpirovať návrhmi a skúsenosťami architektov z ateliéru SanyNovak a užívajte si ničím nerušené chvíle v byte, ktorý vás deň čo deň svojím vzhľadom poteší.