Ideálny interiér? S vôňou vašej osobnosti

V Číne využívali na harmóniu v živote 5 energií – drevo, kov, oheň, zem a vodu. Podľa nich sa tieto živly prirodzene ovplyvňujú či oslabujú a navzájom na seba pôsobia v rôznych smeroch. Pomáha im k tomu zdravá energia – čchi, ktorá môže byť narušená, keď sa jej do cesty stavajú prekážky.

Prečo nepodceňovať farby

Do nášho mozgu – hypotalamu sa vnímaním farieb vysielajú elekromagnetické vlny. Žiadna farba nie je dobrá ani zlá, existuje len naša reakcia na ňu. Zároveň farby nemožno vnímať oddelene. Keď sa pozeráte na sivú oblohu, keď je krásne slnečné počasie, bude na vás inak pôsobiť ako pri zasneženej krajine. Rôzne odtiene a kombinácie vytvárajú jedinečné vnemy u každého z nás.

Pôsobenie farieb na našu náladu je dobre známe. Tiež sa už veľa popísalo o farebných kombináciách a ich vplyve na učenie, rozhodovanie pri kúpe či na lepšie zaspávanie. Keď sa vo svojej izbe, byte či dome cítite „nesvoji”, príčinou môžu byť nevhodné farebné kombinácie. Rôzne farebné škály sú vodítkom k tomu, aby ste bývali na mieste, v ktorom sa bude odrážať vaša osobnosť a povaha.

Dizajn na mieru podľa vlastností

Psychológiou farieb sa od 70-tych rokov zaoberala anglická psychologička Angela Wright, ktorá prišla po rokoch štúdia s teóriou Colour Affects. Jej základom sú štyri skupiny farieb, ktoré zároveň určujú štyri typy osobnosti ľudí. Možno ju využiť na nájdenie dizajnu snov či na zreteľnú prezentáciu značky, ktorá si ľahko nájde svoje publikum. Spravte si test, z ktorého zistíte, ktorá skupina je vám najbližšia.

 

Jarný typ

Človek v tejto skupine je optimistický, energický, rozhľadený, ale nie je súci na akademické debaty. Skôr má rad zábavu a otvorené myslenie. Obľubuje svetlé farby, prírodu na dosah a okrúhle, jemné línie nábytku. Vyberajte si svetlý nábytok, žiadne tmavé farby. Ideálna je krémová či nugátová. Z energickejších vám sadne marhuľová, červená, jablkovo zelená či žiarivá žltá. Dobre sa budete cítiť v prírodnom interiéri so svetlým drevom alebo v bielom severskom.

 

Letný typ

Sú pre nich typické oválne tvary a jemná elegancia. Namiesto napodobenín a lacných materiálov volia kvalitné drevo či podlahu. Z ich interiéru je cítiť poriadok a uhladenosť. Nevyhýbajú sa tradícii, napríklad orientálnym kobercom. Z farieb je pre nich vhodná levanduľová, hnedá, modrá či ružová. Pre svoje bývanie zvoľte provensálsky, klasický alebo viktoriánsky štýl.

 

Jesenný

Majú zmysel pre spravodlivosť a radi pátrajú po príčinách vecí. Ich interiér by mal byť v historickom štýle, ako je rustikálny, s pridanou nadčasovou hodnotou (ako sú rôzne starožitnosti po blízkych). Svoje si však nájdu aj v modernom domove s teplými materiálmi. Hodia sa pre nich farby ako béžová, olivovo zelená, čokoládovo hnedá či červené drevo. Na svoje si prídu pri rustikálnom alebo etno štýle z Afriky či Mexika.

 

Zimný

Základom zimného typu je minimalizmus s kontrastami a ostrými líniami. Chcú bývať jednoducho a zároveň stroho. Sú pre nich vhodné materiály ako sklo, oceľ, koža či mramor. V podstate majú radi drámu priamo v priestore. Ich farbami sú ľadovo modrá či citrónovo žltá.

Keď zistíte, do ktorej skupiny patríte, budete mať jasnejšie v tom, ako si nadizajnovať byt, ale aj v tom, čo je pre vás ako osobu typické. Nedá sa striktne určiť jedna skupina. Každý z nás môže inklinovať k viacerým, pričom jedna bude hlavná a ďalšie ju môžu dopĺňať.

 

Pomôžeme vám

Ak neviete, ako správne uchopiť svoju predstavu o bývaní, prenechajte to na nás. Naša architektonická kancelária sa zameriava na interiérový dizajn, stavbu polyfunkčných, bytových a rodinných domov už viac ako 10 rokov. Interiérom sa venujeme od návrhu až po odovzdanie bytu či domu na užívanie. Dizajn vieme prispôsobiť na mieru vašim potrebám.