Farby roka 2016

Farby roka 2016

Začiatok roka so sebou prináša nové začiatky a predsavzatia. Prečo nedopriať zmenu  a oživenie i interiéru vášho domu či bytu? Inšpirácie, ktoré prinášajú farby roka 2016 je veľké množstvo. Stačí si vybrať práve tú, ktorá vás vystihuje.

Rose Quartz a Serenity

Koniec roka so sebou okrem vianočných sviatkov a oslavy príchodu nového roka prináša i ďalšiu dôležitú udalosť. Je to čas, kedy nielen všetci dizajnéri, predajcovia, módni tvorcovia ale i široká verejnosť čaká na predstavenie farby roka pre nasledujúcu sezónu. Celosvetovo uznávaná autorita, firma Pantone, ktorá je lídrom v oblasti komunikácie farieb ako i poskytovateľom profesionálnych farebných štandardov pre rozličné odvetvia dizajnérskeho priemyslu, sa rozhodla prekvapivo. Po Marsale, farbe roka 2015, ktorá predstavovala tmavo vínovo červenú pomenovanú podľa slávneho talianskeho vína, nastúpili na pomyselný trón rovno dve farby – Rose Quartz (13-1520) a Serenity (15-1319). Stalo sa tak po prvý raz v histórii, aby boli pre jeden rok zvolené práve dve rozdielne farby.

Pastelová modrá a ružová

Rok 2016 sa ponesie v pastelových farbách. Ako už názov farby Rose Quartz prezrádza, ide o pastelový odtieň staroružovej a Serenity predstavuje pastelovú modrú. Zatiaľ čo ružová by mala zobrazovať hrejivú náladu, nežnosť, súcit ako i pocit vyrovnanosti, modrá zastupuje uvoľnenosť a pokoj. Aby nebolo prekvapení od Pantone málo, firma prišla s myšlienkou, že farbou roka 2016 bude práve kombinácia spomínaných farieb a ich odtieňov.

Spoločne Rose Quartz a Serenity vytvárajú rovnováhu v podobe teplej ružovej a chladnejšej modrej. Farby tohto roka sa dajú použiť samostatne, vo vzájomnej kombinácii a ďalšie možnosti otvára aj ich kombinácia s inými farbami, medzi ktoré patrí zelená, fialová, hnedá a dokonca i žltá.

Rose Quartz a Serenity majú predstavovať protipól k modernej dobe, ktorá je plná stresu. Sú to príjemné, upokojujúce farby. V interiéri pôsobia relaxačne a antistresovo. Vzájomne sú vyvážené, ale priamo poukazujú na dualitu a rozdielnosť, ktorá je typická i pre dnešný svet. Odzrkadľujú realitu každodenného života, v ktorom sa v súčasnosti stierajú hranice medzi mužským a ženským svetom.