Farba roka 2018

Spoločnosť Pantone, ktorej farebné škály sú základom pre viaceré priemyselné a dizajnové odvetvia, už od roku 2010 vyhlasuje farbu roka.  Vybraná farba následne ovplyvňuje trendy všetkých aspektov dizajnu – architektúru, interiéry, módu,... A akú farbu zvolila pre rok 2018?
Pre rok 2018 firma Pantone vybrala opäť novú farbu – tentokrát farbu Ultra Violet (18-3838). Sviežu zelenú farba – GREENERY (15-0343), tak vystriedala „provokatívna“ fialová.
Ako povedala Leatrice Eisemanová, výkonná riaditeľka inštitútu Pantone Color Institute,
„Žijeme v časoch, ktoré si vyžadujú vynaliezavosť a predstavivosť. Je to práve kreativita, išpirácia ktorá je charakteristická pre PANTONE 18-3838 Ultra Violet a ktorá posúva náš potenciál na vyššiu úroveň.“


Ultra Violet – fialová s modrastým podtónom je symbolom originality, vynaliezavosti a vizionárskeho myslenia a je odrazom toho, čo je potrebné v dnešnom svete. Odborníci sa zhodujú v tom, že Ultra Violet je farbou pokroku, zmien a technickej revolúcie ako takej. 

Napriek tomu, že ide o farbu veľmi výraznú vhodným výberom ako aj kombináciou iných farieb môže dopomôcť vytvoriť elegantný a príjemný interiér.