Farba roka 2017

Opäť je tu nový rok a jeho začiatok je znovu spojený s predstavením novej farby roka 2017. Po minuloročných prekvapivých až dvoch farbách Rose Quartz (13-1520) a Serenity (15-1319) sa farbou roka stala svieža zelená farba – GREENERY (15-0343).

Už od roku 2000 firma Pantone vyberá každý jeden rok novú farbu, ktorá reflektuje súčasnú spoločenskú klímu. Vybraná farba následne ovplyvňuje trendy všetkých aspektov dizajnu – architektúru, interiéry, módu,...

Predchádzajúce PANTONE farby roka Minulý rok bol pre mnohých ľudí pomerne náročným rokom a možno aj preto vyznieva sviežosť farby Greenery veľmi pozitívne. Je spájaná s novými začiatkami. Nová farba je svieži odtieň, ktorý pripomína prvé dni jari, kedy práve zeleň prináša sviežosť, novú energiu a silu ľudom, aby sa mohli opäť zhlboka nadýchnuť... Čím viac sú ľudia zahĺbení v modernom svete, tým je ich potreba ponoriť sa a čerpať zo sily prírody silnejšia. Tento posun sa potom prenáša aj do šírenia „Greenery“ – zelene do každodenného života cez architektúru, životný štýl, dizajn,...  tak sa doteraz farba na okraji pozornosti dostáva do popredia ako všadeprítomný odtieň na celom svete.

Farba roka cieli hlavne na životné prostredie a trend „ochrany životného prostredia“ „Je tu rastúca túžba znovuspojenia s Prírodou a tým, čo je skutočné a nájdenia cesty ako sa odpojiť od technológií“ povedala pre FORBES Laurie Pressmen – Vice prezidentka Pantone Color Institute. „(Greenery) je o spojení a komunite – o spojení so sebou samým ako aj s ostatnými a vyšších cieľoch, Prírode“ A ako sa svieža farba Greenery môže ukázať v interéri a architektúre? Okrem využitia farby v interiéri prostredníctvom farby nábytku alebo doplnkov, si môžete zeleň priniesť do domova aj napr. prostredníctvom rastlín, či už individuálných alebo napr. vertikálnych zelených stien, o ktorých sa môžete dozvedieť viac v našom staršom článku.