Ako vám architekt pomôže ušetriť na stavbe rodinného domu

Iste sa vám už stalo, že tým, že ste si kúpili lacnejší produkt, ste vôbec neušetrili, lebo ste ho o pár mesiacov museli vymeniť za nový. Podobne je to aj s novým bývaním, ale s tým rozdielom, že rodinný dom väčšinou staviate len raz za život.

Na koho sa obrátiť: na stavebnú firmu, architekta alebo samých seba?

Keďže väčšina ľudí, ktorí si chcú postaviť dom, nie sú expertmi v tejto oblasti, nemôžu vedieť, čo všetko obnáša kvalitná stavba a na koho sa pri nej s dôverou obrátiť. Predajcovia, architekt alebo známi, ktorí majú technické vzdelanie?

Ak si stavebnými firmami necháte vypracovať cenové ponuky alebo si v katalógu vyhliadnete typový rodinný dom, len ťažko odhadnete kvalitu stavebných materiálov, hrúbku izolácií a spôsob vedenia projektu. Výsledná cena je len jednou kategóriou, ktorá nemusí odzrkadľovať reálnu hodnotu bývania. O tom, kde sa pri výstavbe oplatí šetriť a kde je potrebné pridať eurá navyše, sa raďte s kompetentnými, napríklad s architektom.  

 

Ako sa riadiť pri výbere okien. Robte kompromisy na správnom mieste

Vezmime si výber okien. Je normálne, že človek, ktorý nikdy neštudoval architektúru alebo stavebníctvo, ani nebude vedieť, či tie parametre okien sú skutočne také skvelé, ako uvádzajú. Neuľahčujú vám to predajcovia, ktorí prirodzene chcú získať výhodnú maržu, a tak produkty neraz predávajú s výraznou cenovou prirážkou.

Budete uvažovať nielen o materiáli, či zvoliť plast, hliník alebo drevo, ale aj o zasklení, počte komôr, tepelno-izolačných a zvukových vlastnostiach. Aj detaily sú pri tomto type bytových doplnkov dôležité – ako budete vetrať, do akého materiálu bude okno ukotvené, či sa bude ľahko otvárať.

Plast?  

Hliník?

Keby ste si vybrali hliníkové okná s trojitým zasklením, viete, že si kupujete odolný materiál a že zasklenie je tepelne úspornejšie ako bežné dvojsklo. Avšak aj pri kvalitenejšom materiáli okien je rôzne cenové rozpätie, pričom rozdiely spočívajú v detailoch. Môže sa stať, že si kúpite hliníkové okná s trojsklom, ale kvôli nadrozmernému zaskleniu sa nebudú dať ľahko a plynulo otvárať.

Každý materiál má svoje výhody a v kombinácii s klientovými potrebami môže plniť svoju funkciu na výbornú. Ak ste náročným zákazníkom, nevymenili by ste drevené okná za imitáciu, pretože ekologickosť a vôňa dreva sú pre vás na prvom mieste. Ak však chcete mať čo najmenej starostí s údržbou, aj plastové okná s dobrou izoláciou môžu byť vhodným riešením.

 

Neverte všetkému, čo vám poradia. Cena môže byť mätúca

Ak si poviete, že chcete kúpiť kvalitnejšie a spoliehate sa na to, že čím vyššia cena, tým lepšia kvalita, nie vždy to platí. Obchodník vám z desiatky druhov polystyrénu môže poradiť ten drahší s obsahom grafitu. Síce lepšie izoluje, ale v porovnaní s klasickou polystyrénovou izoláciou môže mať iba o 15-18% lepšie tepelné vlastnosti, pričom zaplatíte viac o 25-30%. Tu vzniká nepomer, ktorý bežný človek nevie odhadnúť.

Biela klasika?

Šedý EPS s grafitom?

 

Pri vysokej hladine spodnej vody je pivnica luxusom

Nesprávne rozvrhnutie dispozície domu vzhľadom k pozemku môže tiež navýšiť finančný rozpočet. Je dôležité dom prispôsobiť danostiam terénu, inak sa stavba môže predražiť. Tam, kde je spodná voda 1 meter po úrovňou terénu, nie je vhodné riešiť pivničné priestory. Náklady na vodotesnosť pivnice by sa vám neoplatili, preto je vhodnejšie vytvoriť skladové priestory v inej časti domu.

 

Architekt vs. predajca. Komu budete dôverovať?

Nesnažte sa naštudovať si všetky technické parametre k stavebným materiálom, pozrieť si stovky produktov stavebných firiem, predajcov a dodávateľov, iba by ste stratili čas, ktorý môžete venovať nápadom k svojmu novému bývaniu. Aj architekt je večným študentom, ale napriek tomu vám vie odporučiť dodávateľov, s ktorými má dobré skúsenosti, stavebné materiály, ktoré sa mu počas práce osvedčili a všetky tie detaily, ktoré nie sú na prvý pohľad zrejmé. Skôr vám poradí nezávisle ako predajca, ktorý sa bude snažiť presadzovať záujmy svojej firmy alebo zamestnávateľa.

 

Podeľte sa s nami o pozitívne či negatívne skúsenosti s výberom dodávateľov. Ak potrebujete poradiť, dajte nám vedieť.