7 vecí, pri ktorých oceníte prácu architekta

Aj keď máte estetický cit a zmysel pre detail, sú veci, ktoré s architektom zvládnete lepšie. Ktoré sú to?

1. Strategicky, krok po kroku

Architekt vám hneď na začiatku povie, čo je možné zrealizovať a čo nie a usmerní vaše predstavy do reálnej podoby. Vzhľadom k charakteru interiéru však bude zohľadňovať ekonomickú stránku, praktickosť i estetiku bývania.

Realizácia interiéru domu či bytu bude mať organizáciu a plán. Už na začiatku vám pomôže ujasniť detaily projektu, na ktoré potom ako odborný dozor dohliadne. Napríklad keď chcete žalúzie, potrebujete vytvoriť stavebný priestor na ich umiestnenie. Samozrejme, môžete stenu vybúrať aj neskôr, ale to už sa robí práca navyše, ktorá opäť stojí nejaké peniaze a zaberá čas.

2. Architekt ako tlmočník a koordinátor

Vedieť správne predostrieť svoje požiadavky remeselníkom je tiež umenie. Či už elektrikár, alebo plynár, každý sa vyjadruje vo svojej reči a potrebuje vedieť, čo konkrétne má spraviť. Architekt pôsobí ako sprostredkovateľ, ktorý pretlmočí váš návrh do reči odborníkov. Vy sa nemusíte o nič starať a predídete tiež nedorozumeniam a problémom v komunikácii. Architekt dá pozor na to, aby stavebné práce prebehli v správnej nadväznosti na seba.

3. Trúfate si na zariadenie kuchyne?

Kuchyňa patrí kvôli nutnosti prepojenia rozvodov medzi tie časti bytu, na ktorých pri zariaďovaní najviac záleží. Elektrické prípojky musia byť navrhnuté logicky, prakticky a musí ich byť dosť. Kuchyňa by mala mať potrebnú veľkosť, ale aj dostatok úložného priestoru.

4. Praktickosť interiéru

Aj keď si zariadite byt podľa najnovších trendov a využijete pri tom cit pre umenie, nemusíte docieliť to, aby bol interiér praktický. Na také drobné „nedorozumenia“ prichádzame až postupne, keď zistíme, že kuchyňa je pre dvoch ľudí, ktorí súčasne varia, malá alebo to, že rozľahlý priestor obývačky je zbytočne zaprataný vysokým nábytkom či regálmi. Laické vnímanie priestoru nezahŕňa praktickosť. Avšak vnímanie architekta vychádza z každodennej praxe.

Pri prestavbe starého bytu je dobré overiť si čo najviac možností novej dispozície. Architekt preverí všetky možnosti a spolu s ním sa prepracujete k najoptimálnejšiemu riešeniu.
 

5. Prostredie bude odrážať vaše zvyky, životný štýl a individualitu

Poznáte ten pocit, keď ste sa prebudili v izbe, ktorá sa vám nepáčila? V izbe, na ktorej vám vadili farby, usporiadanie alebo nedostatok svetla? To je presne to, čomu by ste sa mali vo svojom domove, kde budete tráviť zvyšok svojho života, vyvarovať.

Architekt vytvorí súhru materiálov a farieb, ktoré budú ladiť a nie náhodne usporiadanú kôpku rôznych moderných trendov. Zachová jeden štýl, ktorý sa bude v miestnostiach dopĺňať. Po tom, čo spozná vaše preferencie, ich pretaví do priestoru, ktorý bude odrážať vašu osobnosť.

 

6. Aj malý priestor využijete vo veľkom

Ľudia si myslia, že malé alebo atypické priestory sa nedajú dobre využiť. Opak je pravdou. Každý centimeter kuchyne, obývačky či chodby v sebe skrýva potenciál využitia, ktorý architekt ľahko odhadne. Nábytkom na mieru viete maximálne zhodnotiť priestor a urobiť si neokopírovateľné prostredie, kde sa budete radi vracať nielen vy, ale aj akákoľvek návšteva.

 

7. Návrh nebudete mať len v hlave, ale aj v 3D

Dôležitou súčasťou zariaďovania je návrh vytvorený v simulovanej 3D scéne. Interiérový dizajnér ho vytvorí podľa vašej predstavy, materiálovej vhodnosti, farebnosti či svetelných zdrojov. Simulácia je kľúčovým ukazovateľom toho, ako bude vaše bývanie v skutočnosti vyzerať. V tejto fáze je možné upravovať a pomeniť veci, ktoré sa vám nepáčia. Ak po svojpomocnom zrealizovaní zistíte, že nábytok v obývačke neladí so zbytkom zariadenia v byte, budete ľutovať svoje vynaložené úsilie, peniaze a to, že ste nevyužili prácu skúseného architekta.

Chcete interiér od architektov?

Spoľahnite sa na na naše skúsenosti, ktoré sme zozbierali z návrhov rodinných domov a bytov počas viac ako desiatich rokov. Ku každému projektu pristupujeme individuálne, čo odzrkadľujú výsledky našej práce. Zverte svoje bývanie do našich rúk a získate viac ako len funkčný a estetický interiér.