5 rád pre jednoduchší výber architektonickej kancelárie

Výber architekta nie je jednoduchý. Musíte sa zžiť s jeho štýlom práce a prísť na chuť aj spôsobu komunikácie. Ako nájsť toho správneho architekta a pripraviť sa na to, čo od neho môžete čakať?

1. Nezaujalo vás portfólio? Vyberte si inú

Ak sa už rozhodnete pre konkrétnu architektonickú kanceláriu, prvým filtrom pre vás bude spôsob ich práce. Chcete náročné, avantgardné riešenie alebo klasiku, ktorá sa vám bude páčiť aj o 30 rokov? Koľko času a peňazí plánujete investovať do pridanej hodnoty domu?

Portfólio architekta je ako nálepka, ktorá v sebe nesie isté prvky, nádych, atmosféru. No a tú si prenesiete do svojho rodinného domu, kde budete bývať po celý zvyšok života. Jeho funkčnosť, štýl a dizajn budete mať pred očami každý deň. Preto ak sa vám nepáčia realizácie architekta už z obrázkov, hľadajte inde.

Môžete sa s ním ešte stretnúť a zistiť viac informácií z osobného rozhovoru. Pripravte si na neho konkrétne otázky, všímajte si, ako komunikuje a reaguje na vaše podnety. Z prvého dojmu sa dá zistiť veľa.

2. Raz vidieť naživo je lepšie ako stokrát vidieť na fotografii

Keď naopak vidíte, že realizácie rodinného domov a bytov dýchajú vašimi predstavami, urobte krok navyše a kontaktujte ľudí, pre ktorých boli naprojektované. Choďte za nimi, obzrite si stavby zblízka a spýtajte sa na referencie osobne. Dajú vám viac ako tisíc fotografií. Popýtajte sa majiteľov na skúsenosti s komunikáciou s architektom, dodržiavaním termínov či na prípadné úskalia spolupráce.  

3. Aké stavby dominujú v realizáciách

Interiérový architekt môže pomimo navrhovať rodinné aj bytové domy, ale jeho hlavnou špecializáciou sú prepracované interiéry. Architekti, ktorí sa najviac zameriavajú na stavbu polyfunkčných domov, zase nebudú vhodnými partnermi na drevostavby a stavby z iných prírodných materiálov. Ujasnite si, čo od nového domu očakávate a nájdite si architekta, ktorý má z tejto oblasti niekoľkoročné skúsenosti.

4. Rozsah prác alebo ako sa poistiť pred nedorozumeniami

S architektom podpisujete zmluvu o dielo, kde je potrebné určiť konkrétny rozsah prác pre prípravnú, návrhovú, projektovú a realizačnú fázu stavby. Takisto sa vymedzuje čas, za ktorý sa majú práce spraviť, honoráre za jednotlivé činnosti a sankcie za nedodržanie zmluvných podmienok. Súčasťou celkových nákladov, ktoré zaplatíte, môžu byť tiež vedľajšie práce, ktoré nespadajú do výkonových prác. Všetko záleží od vašej dohody s architektom.

5. Vyberajte architekta s autorizáciou

Nájdite si zoznam autorizovaných architektov. Autorizáciu vydáva Slovenská komora architektov ako osvedčenie o odbornosti vykonávať túto činnosť.

Nezabúdajte tiež na to, že pri stavbe potrebujete mať stavebný a autorský dozor. Stavebný dozor má zodpovednosť nad prebiehajúcimi prácami, kontroluje postupy a technickú stránku výstavby a autorský dozor dohliada na plnenie dokumentácie projektu a stavebného povolenia.

Aj tieto roly môže zastrešiť architekt, ak nemáte po ruke nezávislého stavebného inžiniera a nechcete to nechávať na stavebnú firmu. To by ste mohli ľutovať. V neskorších fázach projektu, napríklad pri zariaďovaní interiéru, je architekt nenahraditeľný.