4 bizarné či uletené návrhy domov

1. „Piano House” (Huainan, Čína)

V roku 2007 uzrelo svetlo sveta zoskupenie hudobných nástrojov v podobe budovy. A to konkrétne klavíra a husiel. Tento objekt bol postavený na znak toho, ako rýchlo a dynamicky sa rozvíja oblasť čínskeho mesta Huainan, ktoré leží v provincii An Hui. Budova slúži na prezentáciu plánov mesta Huainan ohľadom nového dištriktu Shannan a tiež na organizáciu svadieb a eventov.

Vo vnútri sú uprostred husiel schody a eskalátory, ktorými sa dostanete do hlavnej časti – piana. V noci je budova krásne osvetlená. Označuje sa za jednu z najromantickejších v Číne. 

2. „The Basket Building” (Ohio, USA)

Ak sa ocitnete v Ohio, nezabudnite navštíviť najväčší kôš, ktorý tam uvidíte. Je to oficiálna budova americkej firmy The Longaberger Company, ktorá sa rozhodla, že predmet svojho podnikania ilustruje do architektúry sídla. Spoločnosť totiž vyrába a distribuuje drevené javorové koše.

3. „House Attack” na streche múzea (Viedeň, Rakúsko)

Na streche Múzea moderného umenia vo Viedni (MUMOK) nájdete hneď jeden zvláštny umelecký úkaz – dom postavený naruby, ktorý je dielom Ervina Wurma. Pri obhliadke futuristických, surrealistických a kubistických diel vo vnútri múzea si preto nezabudnite zblízka prezrieť aj tento uletený parazitujúci domček.

4. Verejná knižnica v podobe kníh (Missouri, Kansas City; USA)

Zostaneme pri verejných stavbách. Presunieme sa však do Kansas City (USA) a k inej forme umenia, ku knihám. Dá sa presnejšie znázorniť charakter verejnej knižnice ako samotným symbolom klasických diel ako Rómeo a Júlia, Farenheit 451 alebo The Lord of the Rings? Verejná knižnica v Missouri je svojím zjavom ústredným prvkom mesta a lákadlom pre turistov.

Tieto návrhy domov či budov sú dozaista neprehliadnuteľné, avšak neodzrkadľujú architektúru v ekonomickom a ekologickom merítku. Sú ukážkou prvoplánového štýlu. Napriek tomu sa ich však oplatí navštíviť.

 

Stretli ste sa aj vy so stavbami, ktoré vás svojou architektúrou na prvý pohľad nadchli či, naopak, šokovali? Podeľte sa s nami o svoje názory v komentároch. :)

 

Fotografie – zdroje: http://unusualplaces.org/piano-house/,

Flickr.com: (https://www.flickr.com/photos/quicklikeamule/,

https://www.flickr.com/photos/jonathan_moreau/)