3 originálne a ekologické projekty domov vo svete

1. Jednoduchý „Hobbit House”

Štyri mesiace a 5 000 dolárov. To je čas a suma, ktorú vynaložil na svoje bývanie fotograf Simon Dale. Vo Wales vybudoval s pomocou svojho svokra a tvrdej práce „Hobití dom”. Hobbit House vyniká svojou jednoduchosťou a pripomína nielen prostredie legendárneho Pána prsteňov, ale aj to, že k bývaniu nám stačia čisté jednoduché nápady. Použitie iba prírodných materiálov korešponduje so súčasným dôrazom na ekológiu.

2. Dom postavený do pieskovej duny na Floridskej pláži

Viete si predstaviť bývať pod zemou uprostred pláže, kde máte priamy výhľad na Atlantický oceán? Architekt William Morgan si to vedel nielen predstaviť, ale to aj v roku 1975 zrealizoval do enviromentálneho domu s dvoma apartmánmi.

A čím je toto bývanie výnimočné a ekologické? Stavba sa nachádza vo vnútri pieskovej duny na pláži Atlantich Beach na Floride a má rozlohu iba 70 m2. Poskytuje čisto prírodnu izoláciu z trávy a hliny, ktorá v lete majiteľom zabezpečuje príjemný chládok a v zime zatepľuje.

Návrh domu zo strany od oceána pripomína dve obrie oči, ktoré sú v skutočnosti oknami s výhľadom na more. Z druhej strany je vchod od ulice. Celý dom stál architekta na 45 000 dolárov. Dnes už nie je v jeho rukách, v roku 2012 ho predal iným majiteľom.

3. Poľský „Keret House” pre umelcov

Nemáte dostatok priestoru v dome? Keď sa pozriete na najužší projekt domu vo Varšave, zistíte, že žiť sa dá aj na minimálnej ploche, ktorá má v najužšom bode iba 88,9 centimetrov!

Aj keď sa jeho šírka šplhá maximálne do jeden a pol metra, má naozaj všetko, čo treba pre život spisovateľa na voľnej nohe – spálňu s pracovňou, kúpeľňu, kuchyňu, jedáleň i obývačku. Autormi nápadu sú architekt Jakub Szczęsny v spolupráci s architektonickou spoločnosťou Centrala.

Zdroje: youtube.com

http://www.earthporm.com/11-amazing-unusual-homes-youll-ever-see/